RIP RTX 3080 12 GB - не требаше да постоите на прво место

Се шпекулира дека Nvidia го прекина производството на својата графичка картичка GeForce RTX 3080 12GB, помоќната варијанта на оригиналниот графички процесор RTX 3080.

Важно е да се напомене дека ова не е официјално соопштение, затоа земете ги овие информации со малку сол, туку корисник на Твитер и љубител на графичкиот процесор @Zed_Wang тврди дека картичката повеќе нема да ја произведува Nvidia поради падот на цените, пишувајќи „По драматичниот пад на цената од 3080Ti, 3080 12G сега ја има истата цена како 3080Ti и затоа Nvidia одлучи да престане да испраќа 3080 12G чипови до AIC“. .

не, само 3080 12G е стопирано произведено. По драматичниот пад на цената од 3080Ti, 3080 12G сега ја има истата цена како 3080Ti и затоа Nvidia одлучи да престане да испраќа 3080 12G чипови до AIC.Јуни 26, 2022

Ова мора да го сметаме за гласина со оглед на недостатокот на официјален извор, но контактиравме со Nvidia за појаснување.

Со неодамнешниот колапс на пазарот на криптовалути, пазарот е преплавен со евтини, користени графички картички како криптоминери се обидуваат да ја продадат опремата за да ги вратат своите загуби. Ова, заедно со природното олеснување на тековниот недостиг на чипови значи дека за прв пат по речиси две години, графичките картички се достапни на MSRP.

Типично за производителите на графички процесори е да го намалат производството пред лансирањето на новата генерација на картички со цел да ослободат малку простор. Постариот хардвер сè уште ќе биде релевантен некое време, особено ако картичките од сегашната генерација забележат драматичен пад на цената кога RTX 4080 пристигнува, но општо земено, повеќе од вниманието на Nvidia треба да се фокусира на производството Lубре картички.

Како што објави PC Gamer, цените на графичкиот процесор на Newegg се прилично добар претставник на ситуацијата. Во моментов има пет модели наведени по цена под 800 долари, од кои две се варијанти од 12 GB кои веројатно влијаат на претпоставениот погон за продажба на постоечките верзии на картичката од 10 GB, што е прилично непривлечна понуда ако 12 GB е со иста цена.

Со оглед на ова, објаснувањето дека на RTX 3080 Ti се продава за иста сума како и RTX 3080 12 GB изгледа легитимно: нема смисла да се продолжи со производство на картичка која ја спречува продажбата на други вишок графички процесори, особено онаа што најверојатно е создадена за да се спречи трошење на чипови.

Мислење: Беше глупаво да се има два RTX 3080 на прво место

За RTX 3080 12GB првпат се шпекулираше во декември 2021 година, а кога конечно беше претставен, беше откриено дека е само многу мала надградба од оригиналниот графички процесор RTX 3080.

Всушност, Nvidia можеби првично планираше да се откаже од плановите за нејзино создавање, бидејќи гласините во тоа време одеа напред-назад помеѓу очекувањата за објавување и предлозите дека Nvidia нема да ја лансира картичката. Не е невообичаено очекуваните графички картички да бидат откажани, а потоа да се откажат зад сцената, но тоа создава одреден сомнеж.

Најверојатната причина зошто добивме две различни варијации на RTX 3080 е тоа што во моментот на објавување, графичките процесори сè уште беше потешко да се дојде од златен прав. Не е чудно зошто со оглед на тоа што сега го знаеме тоа криптоминери потрошиле скоро 15 милијарди американски долари на картички во последните две години, што веројатно придонело за (ако не директно предизвикано) недостигот. Тоа, поврзано со вештачката инфлација, резултираше со диво прескапи графичките процесори.

Ова значи дека RTX 3080 12GB веројатно беше консолидација од Nvidia за да се обиде да донесе повеќе графички картички на пазарот за да го премости јазот во цените со големина на мамут помеѓу оригиналот RTX 3080 10 GB и RTX 3080 Ti or RTX 3090.

тоа е Исто така веројатно дека овие картички се создадени за да се спречи трошење. Чиповите наменети за помоќни картички можеби нема да ја поминат проверката, оставајќи ја Nvidia со куп хардвер премногу недоволно моќен за да се удри во RTX 3090 и премногу моќен за RTX 3080. Има смисла да се користат наместо да се трошат, па затоа е тешко да се верувајте дека RTX 3080 12GB беше наменет дизајн, а не само можност за рециклирање.

Ова не е невообичаена практика во производството на графичкиот процесор. Има некои добри докази кои сугерираат дека слична ситуација се случила со чиповите наменети за RTX 3080 Ti минатата година. Сепак, создавањето на два SKU за ист графички процесор е непотребно збунувачки за потрошувачите, а огромната количина на картички произведени од Nvidia и AMD се чувствуваше малку претерано кон крајот на оваа сегашна генерација.

Оваа заситеност веројатно ќе ги реши проблемите со снабдувањето, така што навистина се надевам дека ќе добиеме чудо ова издание. Помалку SKU, подобрени акции и конзистентни цени се речиси невозможно да се гарантираат, но доколку пазарот на крипто останува ранет, можеби ќе имаме шанса да купиме Lovelace или RDNA3 графички процесор по разумна цена по лансирањето.

Ширете љубов

Оставете коментар